NA VOLNÉ NOZE, ROK PRVNÍ

Na volné noze

Je to právě rok co jsem opustil agenturu a vydal se po šesti letech opět na volnou nohu. Opustil jsem její ochranná křídla a začal opět samostatně pracovat a přímo odpovídat za své schopnosti, znalosti i činy. Je tedy vhodné, abych k tomu sepsal pár řádek.

Opět do téže řeky

Rozhodnutí to nebylo snadné, vykročit podruhé do nejistoty pro mne znamenalo jistou dávku odvahy. Neboť ne nadarmo se říká: „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.“ Já to udělal. Dnes mohu s čistým svědomím říci, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy učinil.

Po letech jsem mohl zase pracovat podle svého systému a přesvědčení. Rovněž jsem potkal mnoho inspirativních lidí a začal realizovat své vlastní sny a plány. Agentura má pochopitelně v tomto smyslu značná omezení, kterým se jednotlivec musí přizpůsobit. Nelze jí to však mít za zlé, bez striktních pravidel by nemohla fungovat.

Známá i neznámá překvapení

Ačkoli jsem v minulosti dlouhé roky podnikal a měl zaměstnance, znovu mne překvapilo pár věcí. Tou hlavní bylo uvědomění si ohromné zodpovědnosti. Za obchodní výsledky klientů i za to co mohu způsobit, pokud něco pokazím. A také že odborně ustrnu, nebo že usnu na vavřínech. To byli ti největší „strašáci“ a jsou i nadále. A proto studuji odborné články, navštěvuji konference a denně sleduji aktuální dění v e-commerce a internetovém marketingu. Mnohem více než kdy předtím.

Znovu mne překvapilo jak důležité je plánování. Vědět co, kde, kdy a proč. Nejde jen o čas, ale o investice, výnosy, náklady, podklady, doklady atd. Toto za své lidi také dělá agentura sama a já se to opět musel naučit a nastavit svým systémem. Nejhorší je pro mne plánování času a s tím bojuji neustále. Všechny pokusy o systém ztroskotaly, jakmile se nahrnulo více nenadálých věcí najednou. Ale neúnavně to zkouším znova a znova.

Celkově svůj první rok na volné noze hodnotím velmi kladně. Snažil jsem se vždy odvádět tu nejlepší práci, jaké jsem schopen a dát do toho vše. Samozřejmě, musel jsem pár svých materiálů doplnit nebo přepracovat, ale to k mé práci patří. Pokud to nastalo, vždy jsem se snažil vše v co nejkratším čase napravit k maximální spokojenosti klienta. Inu jsem jen člověk, tvor omylný ale poučitelný. I mí strašáci fungovali bezvadně a podařilo se mi od samého začátku vše uřídit bez vážnějších komplikací.

Plány na rok 2014

Začátek roku 2014 je ve znamení navázání nových obchodních partnerství a spouštění e-shopů, na které se opravdu těším . V hlavě také delší dobu nosím své vlastní projekty, které se doufám podaří realizovat. Těším se rovněž na další zajímavé projekty, se kterými budu mít možnost pracovat. Stranou samozřejmě nezůstává pravidelné studium a zlepšování vlastních schopností. A hlavně doufám, že rok 2014 bude minimálně tak dobrý jako rok 2013.

Vám všem přeji do roku 2014 mnoho zdraví, štěstí a správný úsudek i pro ta největší rozhodnutí.

Malý dovětek

Svoboda, odpovědnost za vlastní činy i nelehká rozhodnutí jsou tou nejlepší školou. Rád bych podpořil všechny z vás, kteří uvažujete o tom podnikat a pracovat sami na sebe. Jste-li cílevědomí, máte pracovní disciplínu, pracujete odpovědně a jednáte poctivě má vaše snažení smysl a já budu první z těch, kdo vás podpoří.