O SOUVISEJÍCÍM ZBOŽÍ NA E-SHOPECH

E-shopů je v ČR cca 25000. Málo kdo se však zabývá tím, co zákazník skutečně potřebuje. Když už si potenciální zákazník vybere produkt, možná k němu bude ještě něco potřebovat, aby byla jeho poptávka zcela uspokojena. Může se totiž stát, že pokud nebudete nabízet vhodné související zboží, uživatel odejde tam, kde jej mají a tam učiní svůj nákup.

Příklad e-shopu prodávající čerpadla

Mnoho druhů, výkonů, značek se může zdát jako perfektní nabídka. Ale pokud nejsou v nabídce například vhodné hadice, je to k ničemu. Uživatel je pro provoz čerpadla bude jistě potřebovat. S vysokou pravděpodobností se dá očekávat, že ti uživatelé, kteří by u vás rádi nakoupili, to neudělají.

Snadno si spočítají, že pokud budou objednávat čerpadlo a hadici na dvou různých e-shopech budou platit dvakrát za dopravu. Proto bez váhání obojí koupí tam kde je sice čerpadlo o pár korun dražší, ale v součtu to vyjde levněji. Mnoho zákazníků také nemusí vědět, jaký rozměr hadice je vhodný pro jimi vybrané čerpadlo, a vy jim tímto dokonale poradíte a prodáte.

Rozříšení sortimentu je dobré řešení

Zvláště u těch produktů, které jsou pro váš obchod klíčové a tvoří hlavní část obratu, se vyplatí zamyslet nad tím, jestli máte vše, co zákazník bude potřebovat. Správně uchopený doplňkový prodej se tak stane důležitým faktorem pro navyšování hodnoty průměrné ceny objednávky. Rozšíření sortimentu je ideálním řešením.

Vhodně umístěná nabídka souvisejícího zboží

Samozřejmostí je také ve vhodnou chvíli a vhodným způsobem takové související zboží nabídnout. Pokud vaše e-shopová aplikace přiřazuje související zboží automaticky, většinou to nedělá dobře. Doporučuji ruční zásah a ke konkrétním produktům nabídnout přesně relevantní doplňkové produkty. Mnoho e-shopů totiž zaměňuje související položky s alternativními a to má za výsledek to, že je zákazníkovi k jednomu čerpadlu nabízeno ještě jedno další.

Související zboží doporučuji umístit například:

  • Interním hypertextovým odkazem z popisného textu, který se bude otevírat do nové záložky
  • Grafickými miniaturami nebo anotacemi pod samotným detailem produktu
  • Popřípadě v jednom ze sloupců po straně
  • Další prostory jsou například k označeným oblíbeným produktům apod.

Dobře nastavený doplňkový prodej dokáže zvýšit výkon e-shopu a jeho obraty 10% i více. Mezi mými klienty je již vyzkoušeno, že související zboží může být i o něco dražší. Jelikož navýšení ceny je často stále levnější než dvojitá doprava. Zákazníci nejčastěji vyhledávají nízké ceny hlavních produktů, tedy například onoho čerpadla. Ale na cenu hadic u konkurence se již nepodívají. Zde vám tedy vzniká prostor, jak vyrovnat nízkou marži na hlavním produktu.

Zkontrolujte u svých stěžejních produktů, jestli máte kompletní související zboží. Zamyslete se také jak je co nejlépe na svém e-shopu nabídnout.