PROPAGACE E-SHOPU A JEHO ZBOŽÍ POMOCÍ TÉMAT

Tvořit pravidelná prodejní témata je ideální forma jak pro e-shop nastavit dokonale propojený, přesně cílený a hlavně originální internetový marketing. Taková propagace e-shopu v sobě spojuje snad všechny fígle a možnosti jaké e-commerce nabízí. Vše je díky nim mnohem snadnější a lépe uchopitelné protože přesně víte, čemu se věnujete a hlavně komu prodáváte své zboží.

E-shop jakožto virtuální verze kamenného obchodu má tu nevýhodu, že zákazníci jen tak sami nepřijdou. Nejdou kolem jako po náměstí a nezastaví se. V online světě je třeba jít zákazníkům naproti. Když se podíváte ke své konkurenci, skoro všichni dělají tu základní chybu, že při své práci nemyslí na synergii všech činností, kterými chtějí dosáhnout úspěchu. Mnoho věcí se děje živelně, nezávisle na sobě a v horším případě zcela nahodile.

Jeden ladí SEO, druhý se stará o PPC, třetí srovnávače zboží, copywriter píše kýmsi zadané texty a majitel e-shopu tápe, jak tomu všemu dát ucelenou linii a smysl.

Snadná pomoc, tvořte témata

Příprava tematických akcí není vlastně nic nového. Pracují s nimi mnohé hobby markety lákající na vše pro zahradu, do dílny nebo na terasu. Ale jsou obchodníci, kteří to dotáhli mnohem dále např. Tchibo.cz nebo řetězec Lidl. Jistě všichni znáte jejich akce vše pro úklid, vše pro šití, vše pro pohodlí v autě …

Jistě i vy ze svého sortimentu dokážete vybrat takové zboží, které spojuje nějaká konkrétní vlastnost nebo s nimi spojená činnost. A to je právě ta cesta, kterou doporučuji se vydat při propagaci vašeho e-shopu. V těchto činnostech a vlastnostech je právě ona synergie, o které jsem hovořil.

Jak tvořit témata?

Opět jako v předchozích článcích použiji konkrétní příklad. Například e-shop s rybářskými potřebami. Jedna možnost, kterou využívá většina prodejců je vše na chytání kaprů, na dravce, na moře atd. To jsou ale druhy rybařiny nikoli témata. Za témata považuji podzimní lov kaprů s prvními mrazíky, letní výprava na sumce, nebo například když dítě začíná s rybařinou.

Tím pádem se nám seznam produktů, které spadají do témat, velmi změnil. Nejde už jen o kaprařský prut, naviják, šňůru, návnady a další potřeby. Najednou jde o to, jak chytat v daných podmínkách, co k tomu budu konkrétně potřebovat a také jak to tam má přežít sám rybář.

Najednou se jedná o prut s očky, ke kterým nepřimrzá speciální šňůra, zateplené oblečení a obuv i sedačka, návnady ideální pro danou roční dobu i směsi na zakrmování, termoska na čaj, a mnohé další.

Vidíte ten rozdíl? Už to není obecná nabídka produktů, ale něco zcela konkrétního co nepochybně v danou dobu zasáhne konkrétní cílové publikum. Má to hlavu a patu a přesně to odpovídá vlastnostem podmínek a činnostem i motivům cílové skupiny.

K čemu je taková propagace e-shopu dobrá?

Díky takto uchopené propagaci e-shopu budete vždy oslovovat konkrétní cílovou skupinu. Nikoli celou obec rybářskou ale primárně ty, které dané produkty v danou dobu skutečně zajímají. A také se budete přesně trefovat do vhodného období, kdy je to zajímá. Ti ostatní buď nakoupí tak jako tak anebo se o vaše produkty v tu dobu prostě nezajímají. Tedy není důvod utrácet peníze za propagaci směrem k těmto zákazníkům.

Na celý rok vytipovaná témata vám pomohou s kompletním seznamem všech činností, které se váží k propagaci e-shopu.

Jak vymyslet témata pro propagaci e-shopu

 • Vyberte nejdůležitější druhy produktů, ze kterých je živ váš e-shop
 • Zvažte délku období jak dlouho má dané téma být aktivní (týden, 14 dní, měsíc…)
 • Vytipujte témata, která mají pro zvolené období smysl
 • Vyhledejte k tématům stěžejní produkty, pak doplňující a třeba i něco zábavného aby téma nebylo nudné

Když to dobře zvládnete, máte velmi dobře nakročeno, protože jste si vlastně specifikovali cílové skupiny, nyní si už jen stanovte persóny. Co, kdo, proč, jak, zač, nač a tak…

Jak s tématy pracovat?

Máte téma, máte cílovou skupinu a nyní je to už poměrně snadné:

 • Vyhledejte všechny fráze a klíčová slova, které se váží k vašemu tématu
 • Vytvořte pro dané téma landing page a naplňte ji produkty a tematickým obsahem
 • Vylaďte detaily všech produktů, kterých se téma týká. Zdokonalte popisné texty a přidejte další ilustrační obrázky
 • Zkontrolujte, jestli související zboží je opravdu související a ne náhodně vygenerované. Vše připravte na spuštění, aby zákazníky na e-shopu nic nepřekvapilo
 • Připravte si dopředu bannery, PPC sestavy, PR články, newslettery, články na e-shop (např. jak na podzim chytat kapry, jak se kapr připravuje na zimu atd.)
 • Předchází tomu samozřejmě příprava a z vlastních zkušeností doporučuji vše připravit minimálně jeden až dva měsíce dopředu

Čeho dosáhnete?

 • Veškerá práce na e-shopu získá smysl a nastane synergie všech prací i lidí
 • Vždy budete vědět co s e-shopem dělat, nic nebude náhodné
 • Perfektně si vytipujete si cílové skupiny i persony
 • Pravidelně budete ladit důležité části svého e-shopu
 • E-shop naplníte novým, zajímavým a relevantním obsahem
 • Odlišíte se od konkurence, budete více zajímaví a atraktivní
 • Kampaně vás nebudou stát tolik peněz
 • Bude to mít pozitivní vliv na SEO
 • Nasbíráte ohromné množství cenných dat pro další práci

Vše měřte, vyhodnocujte, optimalizujte, modifikujte a každá tematická akce bude novou výzvou a novým zdrojem těch správných zákazníků. Za jeden rok takto projdete a vyladíte skoro celý svůj e-shop. A především získáte skvělé zákazníky, kterým budete dokonale rozumět.