JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S NEKOREKTNÍM JEDNÁNÍM KLIENTŮ?

Živnostenský list mám od roku 2000 a za těch čtrnáct let jsem se setkal s mnoha zástupci firem a podnikateli všech možných ražení i nátur. Také jsem přišel o statisíce korun v účelovém konkurzu firmy, který není (jak je v ČR zvykem) ani po dlouhých sedmi letech uzavřen. Tu a tam mi od různých klientů není proplacena faktura apod.

Toliko ve stručnosti negativa podnikání, se kterými jsem se osobně setkal. Často si je ale způsobuji sám, neboť jsem důvěřivý člověk. Nedávno mě však nemile překvapila jedna velmi známá a respektovaná nejmenovaná firma, kterou si do svých referencí každý rád přidá a od které bych nečekal nekorektní jednání.

Jak to bylo

Objednávka služeb internetového marketinguOné firmě jsem dlouhou dobu na základě nepravidelných objednávek dodával své služby k oboustranné spokojenosti. Naposledy stejně jako v předchozích případech když jsem byl poptán, proběhla se zástupkyní firmy obvyklá výměna emailů ohledně zadání, ceny apod. Následně mi slečna poslala emailem objednávku a já začal pracovat.

Vypracoval jsem první část a poslal jí k prvním komentářům. Přišla mi obratem odpověď, ať zatím nepokračuji dál, neboť je nutné i vyjádření kolegy, jestli se současnou podobou mého výstupu souhlasí. V mezičase jsem si začal připravovat a studovat další podklady. Jenže najednou ticho, žádná reakce. Poslal jsem tedy urgenci zpětné vazby.

Odpovědí mi bylo, že společně s objednávkou slečna poptala stejnou práci u někoho dalšího a že práci zadali jemu. To že mi poslala závaznou objednávku a já část práce již odvedl (cca 4 hodiny), jí netížilo. Na následné emaily a telefonáty alespoň pro bližší vysvětlení nikdo samozřejmě nereaguje a rázem jsem pro ně přestal existovat.

Co z toho

Nejde mi ani o těch několik tisíc, o které jsem přišel ale o princip . I velmi známá česká firma bez zaváhání pošle závaznou objednávku na služby, nechá byť jen část vypracovat a následně za to není ochotna zaplatit ani nepřebírat jakoukoli odpovědnost.

Vím, poradíte mi: „Vezmi si na to právníka. I objednávka poslaná emailem je vymahatelná.“ Jenže má cenu trávit čas takovou věcí za pár tisíc korun? Nemá. A na to právě ona firma spoléhá a hřeší na tom.

S penězi za svoji práci jsem si již rozloučil a další zakázky bez platby dopředu od této firmy již přijímat nebudu. Mnohem více mne tíží to, že se neustále setkávám s tímto typem jednání. Naštěstí to není tak často. Avšak za rok a čtvrt co jsem opět na volné noze, je to už druhý případ kdy mi má práce nebo její odvedená část nebyla proplacena.

Naučil jsem se předcházet problémům

Aktuálně těmto věcem předcházím tím, že u objednávek bez doporučení fakturuji 50 až 100% dopředu a pracuji až po připsání peněz na účet. Pro mnohé klienty je to nepříjemné, ale je to moje obrana před podobným jednáním.

Proto mne zajímá, jak často se s podobným typem klienta setkáváte a jak takové situace řešíte? Napište mi to mailem, nebo na sociální sítě. Určitě se budeme mít hodně o čem bavit.