I MALÉ E-SHOPY NA VENKOVĚ MAJÍ ŠANCI, JEN TO NEVÍ

Majitelé kamenných obchodů v okresních či krajských městech se snaží bojovat o své místo na slunci, seč jim síly stačí. Nejeden regionální obchodník také spustil svůj e-shop ve snaze využít tento prodejní kanál, který je údajně tak výhodný. Potýká se však najednou s velmi silnou konkurencí, kterou doposud neznal. Na internetu má rázem pocit, že musí zlevnit na samou hranici rentability, řeší obchodní i dopravní podmínky a mnohé další parametry, které v retailu zákazník srovnával jen velmi obtížně.

E-shop sám o sobě není záchrana, nýbrž prostředek záchrany

Prvotní nadšení že obchodníka e-shop zachrání, rychle vyprchá a nejednou se setkává s problémy, které doposud neznal. Tím že vstoupil na online trh a spustili e-shop, totiž ve své podstatě radikálně rozšířili okruh svých konkurentů. Najednou bojuje s obchodníky, kteří úspěšně působí na celostátní úrovni, mají extra nízké ceny, neustálé akce a slevy, dopravu téměř zdarma a ještě otevírají jednu kamennou pobočku za druhou. Chápu, že takového malého podnikatele pak jímá hrůza s pocitem, že nedobře investoval velké peníze.

Mám však dobrou zprávu

Právě venkov a regiony skýtají malým obchodníkům značné možnosti, kterých velcí obchodníci často nedokážou využít, neboť jsou pod jejich rozlišovací schopností. A tou je znalost lokálních lidí, zvyků i tržních podmínek.

S malým e-shopem dokážete výše uvedených znalostí skvěle využít ve svůj prospěch. Vždyť dokonale znáte své zákazníky (jsou to často vaši sousedé) znáte jejich finanční možnosti i potřeby jaké je motivují k nákupům. Využijte toho ve svůj prospěch. A navíc, jste jim schopni nabídnout o mnoho více, než ty největší internetoví hráči. Vlastně vše, co níže popisuji, se dá aplikovat jak na internetový tak pro kamenný obchod.

Vezměme si to na nějakém příkladu

Například jste majiteli obchodu, který prodává značkovou zahradní techniku, a jste dokonce certifikovaným servisem. Působíte v regionu, kde je v dosahu padesáti kilometrů i několik okresních měst. Hlavní konkurenti jsou v tomto případě nasnadě. Vlastníte také e-shop a stejné produkty jako Vy prodávají i všechny hobbymarkety a desítky e-shopů a nákupních galerií po celé ČR.

Situace je taková, že většina zákazníků nakupuje buď v hobbymarketu, nebo na internetu a k Vám je vozí jen servisovat. Proč? No to protože se při svém prvním nákupu nedozvěděli, že vy tyto produkty nejen servisujete, ale také prodáváte. Ale to se dozví až tehdy, když u konkurence zakoupenou sekačku k Vám přivezou na pravidelný servis.

Zákazníci chtějící novou sekačku si na internetu najdou oficiální prodejce, zjistí, že mají všichni stejné ceny a tak vybírají podle benefitů. Tu malý soudek piva, tu láhev oleje a jinde náhradní nůž zdarma apod. Ale jak to že nenakoupili u Vás, když to mají za humny? To protože to nevědí. Přitom oslovit místní ale i přespolní zákazníky ale také víkendové obyvatele přitom není tak těžké. Stačí dělat to stejné co ti velcí obchodníci, ale pro Vás to nebude tak těžké a nákladné.

Co tedy podniknout?

  • Otevírací doba – například v týdnu pracovní doba do šesti až sedmi místo do 4, hlavně v pátek. Obyvatelé satelitů budou k Vám moci jet i po práci, víkendoví obyvatelé cestou na chalupu. Pokud budete mít do 4 a oni jsou v práci do pěti, máte smůlu. Zvláště, pokud jsou v kraji hlavní kupní silou.
  • Služby – závozy zboží i o víkendu bez příplatku. Víkendoví obyvatelé to místo v hobbymarketu raději objednají u „Nováka“, který jim fundovaně poradí, a ještě jim sestavenou sekačku přivezete a předvedete ji přímo na jejich chalupě. Nebo podzimní svoz sekaček do servisu, stejný případ. Ne každý má přívěsný vozík a chce si umazat auto.
  • Benefity – místo soudku piva k sekačce je lepší náhradní nůž. Pro Vás náklad cca stejný, ale pro zákazníka je mnohem důležitější. Nebo, doprava zdarma v okruhu padesáti kilometrů. Stejně Vaše auto denně jezdí v podobném rádiusu.
  • Informace – výše uvedené musíte mít jasně, stručně a srozumitelně uvedeny na svém internetovém obchodě, na letácích i na billboardu, který Vás stál tolik peněz.

Jak to celé propagovat zákazníkům?

Internet je mocné médium a svým zákazníkům musíte jít takříkajíc naproti. Internet je jiné prostředí než náměstí, kde lidé chodí denně kolem Vašeho obchodu a všimnou si ho.

  • Cílové skupiny – ty jsou pro Vás nejdůležitější. Ale vždyť je znáte, jsou to vaši sousedé, potažmo víkendoví sousedé. Persóny neboli typické zákazníky si vytipujete snadno. Je to Franta Horáků, co pracuje v místní fabrice a vzal si Bětku, dceru Vašeho spolužáka. Nebo ti Pražáci co si pořídili nové auto a opravují chalupu po dědečkovi. Rázem víte komu prodávat. Jak žijí, co ke svému životu potřebují, kdy asi nakupují a hlavně proč to potřebují? To vše potřebujete znát a na to vše musíte nabídnout na svém e-shopu odpovědi.
  • Konkurence – lokální i celorepubliková konkurence také nabízí leccos. Všude samé slevy, akce a bůhví co ještě. Poznejte lépe svojí konkurenci. Pozorujte ji a hledejte, v čem byste dokázali být lepší než oni, co oni nenabízejí a vy přitom snadno můžete.
  • Témata – každá komodita lze tematicky podchytit. Sezónní témata, společenská témata, praktická témata a mnohá další. Vytvořte si na každý měsíc nosné a hlavně aktuální téma a to komunikujte a propagujte. Ohromným způsobem vám to pomůže v komunikaci a propagaci.
  • Marketing – jakmile znáte cílové skupiny, konkurenci a máte vytipovaná i témata, znáte rázem svůj manévrovací prostor. Využijte schopnost vyhledávačů, srovnávačů zboží, e-mailingu, placené internetové reklamy i samotný obsah na e-shopu. To jsou Vaše zbraně. Když to zpropagujete chytře a směrem k Vašim cílovým skupinám, nebude vás to stát víc než tisk letáků, které jste doposud využívali.

Podobným budete schopni přilákat na sebe dostatek pozornosti a dosáhnout tím zvýšení výkonu svého e-shopu. Neznamená, že když máte malý kamenný obchod s e-shopem někde v okresním městě, že nejste konkurenceschopní. Pokud ovládnete svůj region, budou u vás nakupovat místní i víkendoví obyvatelé mnohem raději a hlavně pravidelněji. Staňte se regionální jedničkou, jde to.